Jak i ile gotować ryż do sushi

Ryż jest jednym z rodzajów zbóż, obejmuje aż 25 gatunków. Jest otrzymywany z ziarna ryżu siewnego, występuje w strefie klimatów gorących i ciepłych. Pochodzi z obszarów Azji Południowo – Wschodniej. To bardzo znana roślina, z której można stworzyć wiele pysznych dań, np. sushi. Sushi jest potrawą japońską, zawierającą wiele dodatków (surowych), np. owoce morza, ryby, grzyby, warzywa. Cechuje się krótkim terminem przydatności, dlatego warto po przygotowaniu spożyć od razu.

Jak przygotować ryż do sushi przed gotowaniem?

Warto znać podstawowe zasady, które pozwolą samemu przygotować sushi. Na początek trzeba wybrać odpowiedni ryż, który nie powinien być długoziarnisty. Warto wybrać gatunek krótkoziarnisty, okrągły, z którego łatwiej uformujemy sushi. Trzeba także przygotować ocet ryżowy wysokiej jakości. Następnie warto odmierzyć porcje; na jedną szklankę ryżu wlewamy szklankę wody w proporcji 1/5. Co ciekawe, Japończycy do przygotowania sushi gotują ryż w odpowiednich do tego garnkach. Oczywiście w naszym przypadku można skorzystać ze zwykłego garnka – dokładnie płuczemy ryż w zimnej wodzie przed gotowaniem, do tego momentu, aż woda będzie przezroczysta. Następnie należy zalać ryż wodą i odstawić na 10 minut.

Jak i ile gotować ryż do sushi?

Odpowiedź na pytanie, jak gotować ryż do sushi, jest dosyć drobiazgowa. Gotujemy ryż w garnku po wypłukaniu, nakrywamy przykrywką i odstawiamy po zagotowaniu (na 10 minut). Znów gotujemy przez kolejne 10 minut. Później znowu odstawiamy, wraz z przykryciem, na jakieś 15 minut. Gotowy ryż należy przesypać do miski i dodać zaprawę octową, mieszając lekko. Pamiętajmy, aby ostudzić ryż. Zaprawa do sushi zawierać powinna 3 łyżki ryżu octowego, pół łyżeczki soli i 2 łyżeczki cukru na jedną szklankę suchego ryżu. Mieszamy aż do rozpuszczenia. Warto zauważyć, że dobór porcji zależy także od osobistych preferencji, dlatego warto trochę poeksperymentować.

Jak podawać, wykorzystać ryż do sushi?

Tak przygotowany ryż można podać osobno na miseczce lub połączyć z innymi składnikami dania. Obie formy są dopuszczalne, a co ciekawe sushi można jeść rękoma, co jest fajnym urozmaiceniem posiłku. Ryż do sushi, wraz z połączeniem składników, daje niepowtarzalne doznania smakowe i w tym przypadku jest niezbędny, aby zachować smak sushi. Może więc być podany jako dodatek, jednak częściej stosuje się go jako składnik główny, połączony z innymi.

Nie każdy wie, jak gotować ryż do sushi, dlatego warto poznać te proste zasady. Dla początkujących mogą się wydawać dosyć skomplikowanym zadaniem, jednak z czasem gotowanie ryżu do sushi stanie się bardzo łatwe.

Podobał Ci się ten wpis?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 3 / 5. Ile głosów: 2

Bądź pierwszy, który oceni ten artykuł 🙂

Przepraszamy, że ten artykuł nie był dla Ciebie przydatny 🙁

Ale możemy go poprawić!

Możesz nam napisać jak możemy uczynić go lepszym?