Co to są fitoskładniki i dlaczego szukać ich w suplementach?

Fitoskładniki to składniki odżywcze pochodzenia roślinnego. Ich zadaniem jest przede wszystkim chronienie roślin przed szkodliwym wpływem wirusów, bakterii, owadów czy promieniowania UV. Fitoskładniki spożywane przez nas wraz z owocami, warzywami i nasionami mają pozytywny wpływ także na nasze zdrowie. Jak działają i dlaczego warto sięgać po suplementy, które je zawierają?

Wpływ fitoskładników na zdrowie

Fitoskładniki wykazują lecznicze i profilaktyczne działanie na organizm ludzki. Niektóre, jak na przykład witamina C czy flawonoidy, mają właściwości antyoksydacyjne, dzięki którym chronią nas przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Tym samym spowalniają procesy degeneracyjne, odpowiadające za przedwczesne starzenie się organizmu oraz rozwój różnych chorób, m.in. zaćmy, nowotworów czy też chorób serca. Najlepiej poznane grupy fitoskładników to flawonoidy, karotenoidy i część witamin. Przyjrzyjmy się bliżej działaniu niektórych z nich.

Polifenole (głównie flawonoidy) występujące, chociażby w jabłkach, winogronach czy cebuli, mają silne właściwości przeciwutleniające. Wykazują działanie antyastmatyczne, antyalergiczne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, obniżają poziom cukru u cukrzyków, chronią DNA przed szkodliwym wpływem promieniowania UV i hamują rozwój choroby wieńcowej.

Beta-karoten należy do karotenoidów. Najwięcej można go znaleźć w owocach i warzywach o żółtym, pomarańczowym, czerwonym i różowym zabarwieniu, ponieważ to właśnie on je im nadaje. Beta-karoten jest barwnikiem o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Ponadto pobudza komórki skóry do wytwarzania melatoniny, wzmacnia układ immunologiczny, chroni przed infekcjami górnych dróg oddechowych, minimalizuje ujemne skutki radio- i chemioterapii, pozytywnie wpływa na wzrok i zmniejsza ilość komórek nowotworowych w organizmie.

Saponiny to rodzaj glikozydów, które znajdujemy m.in. w lukrecji gładkiej, nagietku lekarskim, winorośli, żeń-szeniu, aloesie czy komosie ryżowej. Saponiny powodują podniesienie ilości soków trawiennych wytwarzanych w żołądku, żółci oraz soku jelitowego, przez co przyczyniają się do szybszego usuwania toksyn z organizmu. Podnoszą też ilość ochronnego śluzu, przyspieszają metabolizm tłuszczów i poprawiają przyswajanie składników pokarmowych. Działają też moczopędnie.

To tylko kilka przykładów pokazujących jak ogromny wpływ na zdrowie człowieka mają fitoskładniki. Ponieważ jednak dostarczanie ich wszystkich w odpowiedniej ilości razem z posiłkami bywa trudne, a niekiedy nawet niemożliwe, warto sięgać po suplementy, które pozwolą uzupełnić braki.

Fitoskładniki w suplementach

Przykładem wysokiej jakości suplementów zawierających starannie wyselekcjonowane fitoskładniki pozyskane z ekologicznych upraw są supelementy Nutrilite. Nie bez powodu właśnie Nutrilite jest wiodącą marką suplementów na świecie. Jej celem jest zachowywanie pełni wartości odżywczych roślin, maksymalizując ich trwałość, skuteczność działania i bezpieczeństwo.

Suplementy z fitoskładnikami są szczególnie potrzebne osobom, które ze względu na alergie lub nietolerancje pokarmowe nie mogą spożywać różnych owoców, warzyw lub zbóż. Także w przypadku stosowania diet wysokobiałkowych, wysokotłuszczowych i ogólnie niskowęglowodanowych, ilość przyjmowanych fitoskładników bywa niewystarczająca i wskazana jest suplementacja. Zaleceniem do przyjmowania konkretnych suplementów z fitoskładnikami bywają też różne dolegliwości i choroby.

W dzisiejszym świecie utrzymanie różnorodnej, zbilansowanej diety bywa bardzo trudne. Choć oczywiście sama suplementacja nie zastąpi racjonalnego odżywiania, to jednak może pomóc je uzupełnić.

Podobał Ci się ten wpis?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Ile głosów: 1

Bądź pierwszy, który oceni ten artykuł 🙂

Przepraszamy, że ten artykuł nie był dla Ciebie przydatny 🙁

Ale możemy go poprawić!

Możesz nam napisać jak możemy uczynić go lepszym?