Sezonowe warzywa i owoce stanowią bardzo ważny składnik naszej codziennej diety. Korzystamy z dobroci natury od wiosny aż do jesieni. Niestety jednak w naszym położeniu geograficznym nie zawsze możemy cieszyć się dostępem do świeżych warzyw i owoców, dlatego warto przyjrzeć się bliżej kwestii mrożonych warzyw, które w okresie jesienno- zimowym są niezastąpioną alternatywą dla świeżych odpowiedników. Krążą mity, że mrożone warzywa i owoce nie są w stanie zastąpić tych świeżych. Czy naprawdę tak jest? Przyjrzyjmy się.
Mrożonki – kiedy są zdrowe?
O tym, że mrożone warzywa i owoce są zdrowe możemy mówić wtedy, gdy proces zamrażania, przechowywania i rozmrażania odbywa się w prawidłowych warunkach. Całkowity wpływ na te procesy mogą mieć osoby, które dokonują mrożenia warzyw samodzielnie. Produkty dostępne na sklepowych półkach muszą spełniać określone normy, dlatego producenci dbają aby warzywa były właściwie mrożone i dostarczane do sklepu. Warto pamiętać również o tym, aby przy rozmrażaniu postępować według instrukcji, zamieszczonej na opakowaniu. Przechowywanie żywności poprzez zamrażanie, pomaga w utrzymaniu niezbędnych składników odżywczych, gwarantujących świeżość. Jeśli warzywa zostały zamrożone już kilka godzin po zbiorze, nadal charakteryzują się dużą zawartością minerałów, mikroelementów, witamin. Prawidłowo wykonany proces mrożenia, nie wpływa na walory smakowe. Mrożenie uważane jest za znacznie lepsze rozwiązanie niż suszenie/ marynowanie. Obniżenie temperatury warzyw niżej krioskopowego punktu (-18 do nawet -30 oC), opóźnia proces zepsucia produktów, hamując rozmnażanie mikroorganizmów.
Jakie powinny być warzywa mrożone? Zobacz tutaj: https://www.poltino.pl/pl/pdt/cty/warzywa.
Wartość odżywcza mrożonek
W procesie mrożenia, poziom kwasów organicznych i mineralnych soli w warzywach nie zmienia się. Dostępne na rynku mieszanki blanszowanych warzyw mogą jedynie wskutek tego procesu wyróżniać się 15-20% spadkiem wit. C. Nie jest to jednak rażący brak, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że zanim świeże warzywa trafią do sklepu, również muszą przejść takie procesy, jak sortowanie, transport, przechowywanie, gdzie również może dojść do około 15% spadków witaminy C w skali jednego dnia.
Jak więc zachować taką samą wartość odżywczą mrożonek? Tylko i wyłącznie poprzez prawidłowe mrożenie, przechowywanie i rozmnażanie. Wówczas wartość będzie niemal taka sama, jak przy świeżych. W okresie jesienno- zimowym o wiele bardziej wartościowym źródłem witamin i mikroelementów będzie skorzystanie z mrożonki, niż zakup świeżych owoców i warzyw, co do których mamy podejrzenie, że nie dojrzewały w warunkach naturalnych i mogły być dosyć długo przechowywane.
Jakie zalety mają mrożone warzywa?
- Istotnie ważna kwestia odnosi się do wartości odżywczej i świeżości. Ponieważ najwyższej jakości mrożonki produkowane są już kilka godzin po zbiorze, gwarantują więc niezmienione bogactwo mikroelementów, składników odżywczych i witamin, nie posiadają również konserwantów.
- Drugą kwestią jest cena, ponieważ w czasie obróbki przygotowującej produkty do zamrożenia, usunięte zostają niepotrzebne części, a my otrzymujemy porcję wartościowych warzyw. Biorąc pod uwagę warzywa świeże, zdarza się, że w procesie oczyszczania i obróbki tracą nawet około 40% swojej masy. Warto również nadmienić, że cena warzyw mrożonych jest stabilna i niezależna od sezonu np. popularne mieszanki warzyw na patelnię.
- Szybkość i wygoda – Dostępne na sklepowych półkach mrożonki, są już umyte, obrane a także podzielone na gotowe porcje. Korzystając z mrożonych warzyw, szybciej przygotujemy ulubiony posiłek.
- Kolejna zaleta to dostępność mrożonek przez cały rok, także wtedy, gdy na rynku panuje niedosyt owoców i warzyw w świeżej postaci.
Podsumowanie
Zanim zdecydujemy się na zakup określonej mieszanki warzywnej, warto prześledzić dokładnie jej skład, umieszczony na etykiecie. Najwyższej jakości mrożonki, mają w składzie jedynie nazwy warzyw i ewentualnie różne przyprawy – wówczas możemy zdecydować się na taki produkt. Zdarza się, że czasem mrożonki niechlubnie ubogacane są utwardzonym tłuszczem roślinnym i tłuszczem trans, dlatego warto uważnie czytać składy produktów przed ich zakupem. Dużą popularnością wśród mrożonek cieszą się również warzywa na patelnię, jednak należy unikać tych z gotowymi sosami, które często zawierają zbędne dodatki, takie jak np. barwniki, wzmacniacze smaku, syrop glukozowo-fruktozowy.