Bakłażan (a właściwie psianka podłużna) to warzywo pochodzące z Chin, Indii i Afryki. Uprawiano je tam już 500 lat p.n.e. Do Europy dotarł dzięki muzułmanom i ekspansji ich państwa przez północną Afrykę aż do Hiszpanii. Bakłażan jest bardzo odżywczy. Zawiera witaminę C, K z grupy B, oraz potas, miedź, magnez i przeciwutleniacze.
Jak gotować bakłażana
Bakłażany należy dokładnie opłukać pod wodą. Następnie do garnka wlewamy niedużo wody. Jeśli bakłażany chcemy przeznaczyć na wywar do zupy, to wrzucamy je do zimnej wody i gotujemy, natomiast jeżeli chcemy, aby zachowały jak najwięcej aromatu, to wrzucamy je do wrzątku i gotujemy. W obu przypadkach dodajemy około dwóch łyżeczek soli na jeden litr wody oraz jedną łyżeczkę cukru na jeden litr wody. Następnie przykrywamy garnek.
Ile gotować bakłażana
Jeżeli nasze bakłażany pokroimy w kostkę, to gotujemy je 10-12 minut, a całe gotujemy nieco dłużej, około 20 minut. Następnie odcedzamy i obieramy.
Jak podawać bakłażana
Bakłażany mogą służyć jako przystawka lub samodzielne danie (wtedy najlepiej okrasić je masłem i bułką tartą). Możemy je również użyć do produkcji ajwaru lub innych past. Sprawdzi się również jako dodatek do pasztetów warzywnych.