Czy wiesz, że dziki bób pochodzi z Afryki? Bób to roślina strączkowa, o sporej wartości odżywczej. Zawiera dużo błonnika i białka, a stosunkowo mało kalorii. Bób ma wysoką wartość odżywczą, dostarcza dużo witamin z grupy B: 100 g świeżego bobu zawiera 423 mikrogramy lub 106% dziennego zapotrzebowania na kwas foliowy.
Bób – przygotowanie przed gotowaniem
Przygotowanie ziaren bobu zależy od jego świeżości. Młody bób ma delikatniejszą skórkę i nie musi być moczony przed gotowaniem. Starszy bób, bób mrożony powinniśmy odpowiedni przygotować. Przed rozpoczęciem gotowania bobu, należy zalać odmierzoną ilość ziaren gorącą wodą i odstawić do namoknięcia przez około godzinę. Można przyjąć ilość 1:2 czyli na 1 kg bobu zalać 2 litry wody. Po odstaniu bób odcedzić i wodę wylać.
Jak i ile gotować bób
Do garnka z uprzednio namoczonym bobem nalać przegotowaną, gorącą wodę i doprowadzić do zagotowania. Stosunek ziaren do wody 1:2 – czyli na 1 kilogram nasion strączkowych należy zalać 2 litry wody. Zatem odpowiedzmy na pytanie: ile gotować bób? Należy gotować 30-50 minut co jakiś czas mieszając. Na koniec osolić. Jeżeli nie lubisz zapachu bobu, możesz dodać trochę kopru, soku z cytryny, cukru lub ziół. Co jakiś czas sprawdzać czy ziarna są miękkie. Młody bób można gotować krócej – jest o wile delikatniejszy i przez to szybciej się gotuje.
Jak podawać bób
Bób można podawać osobno, jako ugotowane ziarna, na chrupko lub miękko, mazisto. Bób jest doskonałym dodatkiem do innych dań jak na przykład do makaronu, do sałatki, jako składnik hummusu czy rissotto z bobem. Można też podać z kaszą czy ryżem oraz sosem. Ogranicza nas tylko fantazja.