Jak i ile gotować fasolkę mung

Fasola mung to roślina strączkowa, która ma lekko zielone lub żółte ziarna. Pochodzi z terenów Indii, lecz dziś jest uprawiana głównie w Chinach. Co ciekawe, jej nazwa nie odnosi się do jej koloru, tylko do niespotykanych wartości odżywczych. Znajdziemy w niej między innymi: witaminy A, C, K, E, z grupy B, łatwo przyswajalne białko roślinne i błonnik oraz żelazo, wapń, potas, magnez, mangan i cynk. Ma również niski indeks glikemiczny, co jest zaletą dla cukrzyków.

Jak gotować fasolkę mung (fasolkę złotą)

Na początku fasolkę należy dokładnie wypłukać, a następnie (co ważne) namoczyć ją w letniej lub chłodnej wodzie przez 8 godzin, aby pozbyć się kwasu fitynowego, który może spowodować niestrawności. Następnie wrzucamy ją do gotującej się wody na duży ogień, później zmniejszając moc palnika. Wodę w garnku solimy dopiero pod koniec gotowania, aby fasolka nie była twarda.

Ile gotować fasolkę mung (fasolkę złotą)

Fasolkę gotujemy najpierw na dużym, potem na mniejszym ogniu (tak jak wspomniałem powyżej). Cały proces powinien trwać 30-40 min.

Jak podawać fasolkę mung (fasolkę złotą)

Fasolka mung jest doskonałym produktem dla wegetarian i wegan, ponieważ świetnie nadaje się do wykonania pasztetów, past i kotletów warzywnych. Możemy ją jednak podać jako przystawkę do dań mięsnych lub dodać do sałatek.

Podobał Ci się ten wpis?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Ile głosów: 2

Bądź pierwszy, który oceni ten artykuł 🙂

Przepraszamy, że ten artykuł nie był dla Ciebie przydatny 🙁

Ale możemy go poprawić!

Możesz nam napisać jak możemy uczynić go lepszym?