Jak i ile gotować ryż arborio

Ryż arborio wywodzi się ze słonecznej Italii, a konkretniej z Sycylii. Różni się od zwykłego ryżu budową – ma krótkie i zaokrąglone ziarna, jest miękki na zewnątrz, ale twardy w środku oraz ma charakterystyczną konsystencję. Tę specyficzną odmianę można wykorzystać zarówno do dań na słodko, jak i na słono. Ponadto ryż arborio jest świetnym źródłem węglowodanów złożonych, witaminy E oraz z grupy B, a także żelaza, cynku, magnezu, wapnia, fosforu, sodu, selenu i błonnika. Co ciekawe – nie zawiera glutenu.

Jak gotować ryż arborio

Bezpośrednio przed gotowaniem płuczemy ryż pod bieżącą i zimną wodą do momentu, w którym zlewana woda przestanie być mętna. Po tej czynności możemy ewentualnie osuszyć ryż, a następnie dodajemy go do garnka i zalewamy wodą, co ważne – nieosoloną. Proporcja ryżu do wody to 1:2 (na każdą szklankę ryżu 2 szklanki wody). Ryż gotujemy na wolnym ogniu do momentu wchłonięcia wody. Podczas gotowania często mieszamy nasz ryż, aby uzyskać odpowiednią konsystencję.

Ile gotować ryż arborio

Ryż gotujemy na małym ogniu przez 15-20 minut pod lekko uchylonym przykryciem, a na ostatnie kilka minut szczelnie domykamy pokrywkę. Po ugotowaniu odstawiamy go na około 10 minut, a następnie  schładzamy zimną wodą.

Jak podawać ryż arborio

Ryż arborio świetnie nadaje się do przygotowania ristotto lub gotowany na mleku świetnie komponuje się z owocami. Możemy go również użyć jako ryż do sushi. Smacznego!

Najczęściej zadawane pytania

  • Jak przechowywać ryż arborio?
    Ryż arborio należy przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku w suchym i chłodnym miejscu. W ten sposób ryż zachowa swoje aromaty.
  • Czy można gotować ryż arborio w mikrofalówce?
    Tak, ryż arborio można gotować w mikrofalówce, ale należy pamiętać, że czas gotowania będzie różnił się w zależności od mocy urządzenia.
  • Jakie dania można przygotować z ryżu arborio?
    Ryż arborio jest idealnym składnikiem do przygotowania różnych dań, takich jak risotto, , kulki ryżowe czy sałatki.

Podobał Ci się ten wpis?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Ile głosów: 2

Bądź pierwszy, który oceni ten artykuł 🙂

Przepraszamy, że ten artykuł nie był dla Ciebie przydatny 🙁

Ale możemy go poprawić!

Możesz nam napisać jak możemy uczynić go lepszym?

Ostatnio wyszukiwane frazy:

  • https://jakgotowac pl/jak-i-ile-gotowac-ryz-arborio/