W dobie epidemii, gdy restauracje pozostają otwarte tylko w ramach dowozów do domu, a samo go opuszczanie kojarzy nam się z czymś niebezpiecznym, coraz częściej korzystamy z jedzenia dostępnego na dowóz. Jedzenie w dostawie ma swoje plusy: jest szybko, komfortowo, a czas spędzony na dojazdy do ulubionej restauracji lub na gotowanie możemy wykorzystać na odpoczynek lub porządki domowe.
Ponadto warto też pamiętać, że nawet najmniejsze zamówienie pomaga przetrwać wielu restauracjom w tym trudnym dla gastronomii okresie: niektóre z nich, tracąc znaczny dochód z powodu obostrzeń epidemiologicznych, traktują jedzenie na dowóz jako swoje ‘być albo nie być’. Na dodatek nic nie kojarzy nam się lepiej, niż ciepła, chrupiąca pizza z dużą ilością roztopionego sera. Bo to właśnie pizzę zamawiamy w dostawie najczęściej. Nic dziwnego: jest to danie na tyle uniwersalne, że zawsze znajdziemy jakąś, na którą mamy ochotę.
Nie oszukujmy się: nie ma nikogo, kto nie lubi pizzy! Jedynym argumentem, który powstrzymuje nas od jedzenia jej codziennie, może być fakt, że danie to przez wielu uważane jest za niezdrowe lub kaloryczne: ciasto do klasycznej pizzy to przede wszystkim biała, pszenna mąka. Z tego też powodu pizza nie jest czymś, co mogą mieć w swoim menu osoby z celiakią oraz uczuleniem na gluten. Na szczęście wielu restauratorów, takich jak Domino’s Pizza, wyszło naprzeciw potrzebom klientów i dodało do swojego menu pizzę bezglutenową.
Pizza bezglutenowa: z czego jest zrobiona?
Jak wcześniej wspomnieliśmy, tradycyjne ciasto na pizzę zawiera w swoim składzie w większości mąkę pszenną, której nie mogą jeść osoby na diecie bezglutenowej. Mimo tego, że sam gluten jest ważnym składnikiem dania, ponieważ skleja ze sobą cząstki ciasta, dzięki czemu utrzymuje ono oczekiwaną konsystencję. Na szczęście jesteśmy w stanie stworzyć równie smaczne ciasto na pizzę na specjalnej mieszance mąk do przyrządzania pizzy niezawierających glutenu. Przygotowanie takiego ciasta może sprawić nam więcej trudności niż w przypadku robienia pizzy z mąki pszennej, dlatego jeśli nie czujemy się na siłach takiego wyzwania kulinarnego, możemy zamówić pizzę bezglutenową przez internet, na przykład od Domino’s Pizza.
Najlepszy przepis na pizzę bezglutenową
Do przygotowania ciasta na pizzę bezglutenową będziemy potrzebować:
– mieszankę mąk bezglutenowych: 3⁄4 szklanki mąki z tapioki, 1⁄2 szklanki mąki ryżowej, 1⁄3 szklanki mąki z ciecierzycy, 1⁄3 szklanki mąki owsianej,
– 1 łyżka zmielonego siemienia lnianego,
– 1 łyżeczka soli morskiej,
– 1⁄2 szklanki mleka,
– 7 g drożdży instant,
– 1 łyżeczka cukru,
– 2 łyżki oliwy,
– 2 białka jajek.
Do mieszanki mąk bezglutenowych trzeba dodać zmielone siemię lniane i sól i wszystko razem wymieszać. W garnuszku musimy podgrzać mleko tak, żeby było ciepłe, ale nie gorące; kolejne dodać cukier i drożdże, potem wymieszać. Do mąki wlewać stopniowo mleko mieszając całość łyżką. Po połączeniu się składników musimy dodać do masy oliwę oraz białka jajek i ponownie wymieszać. Następnie zmiksować składniki na małych obrotach miksera przez około 5 minut, odstawić ciasto do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na około pół godziny. Kiedy ciasto wyrośnie, trzeba podzielić je na dwie równe części i każdą z nich rozwałkować na wcześniej przygotowaną blaszkę z papierem do pieczenia, po czym odstawić na kolejne 30 minut.
W tym czasie możemy przygotować dodatki do pizzy, przykładowo:
– 6 łyżek sosu pomidorowego,
– 2 kulki mozzarelli,
– 4 plasterki szynki parmeńskiej,
– garść pomidorków koktajlowych.
Składniki rozkładamy na wyrośniętym cieście według uznania. Pizzę wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 230 stopni C na 7-10 minut. Ciasto powinno być lekko przyrumienione, a ser całkowicie roztopiony. Po wyjęciu z pieca gotową pizzę można posypać suszonym oregano oraz świeżą bazylią lub rukolą.
Zobacz także: Bezglutenowa pizza – czy rzeczywiście lepsza i zdrowsza?
Pizza bezglutenowa w dostawie, czyli bezpieczny sposób na pyszną kolację
Zamawianie jedzenia w dobie pandemii jest wygodną i bezpieczną opcją dla osób, które danego dnia chcą zrezygnować z samodzielnego przygotowania posiłków. Ma to też bardzo duży aspekt charytatywny: trzeba pamiętać, że wiele restauracji utrzymuje się w tym momencie jedynie z dowozów. Każde złożone przez nas zamówienie przyczynia się do przetrwania naszych ulubionych miejsc, a co za tym idzie, daje nadzieję na odwiedzenie lokalu wtedy, gdy obostrzenia epidemiologiczne zostaną poluzowane. W tym momencie do większości miejsc nie trzeba nawet dzwonić: ulubioną pizzę możemy zamówić online, na stronie internetowej Domino’s Pizza. Jeśli jesteśmy miłośnikami pizzy na diecie bezglutenowej, albo po prostu chcemy spróbować nowej, zdrowszej alternatywy klasycznego włoskiego placka, możemy poprzez kilka kliknięć zamówić pizzę bezglutenową z dostawą pod same drzwi. Taki sposób zamawiania jedzenia umożliwia nam płatność online, a dostawca zostawia jedzenie pod naszymi drzwiami, dzięki czemu możemy przestrzegać zasad dystansu społecznego, nie rezygnując z jedzenia tego, na co mamy ochotę.