Jak i ile gotować jajko confit
Jajko confit to jedna z najszybszych form białka w kuchni. Wcześniej wyciągnij jajka z lodówki na kilka minut, by ograniczyć pękanie skorupki przy wrzątku (jeśli gotujesz w skorupce).
Jak gotować
Dopasuj naczynie do metody: garnek z wodą i ewentualnie ocet (koszulka), patelnia z pokrywką (sadzone), parowar lub sous vide według przepisu. Sól i pieprz dopiero po obróbce, jeśli chcesz uniknąć wysuszenia powierzchni.
Ile gotować
- Czas: ok. 45–60 minut w 65–70 °C w oleju
- Uwaga: Niskotemperaturowa obróbka w głębokim naczyniu; przechowuj w tym samym oleju w lodówce krótkoterminowo.
Jak podawać
Podawaj z pieczywem, w sałatce, z ryżem, w ramach śniadania lub jako dodatek białkowy do zupy.
Szczegółowe informacje o produkcie
Informacje ogólne
| Nazwa łacińska | Gallus gallus domesticus |
| Pochodzenie | Azja Południowo-Wschodnia, świat |
| Sezonowość | Cały rok |
| Przechowywanie | W lodówce 2–8 °C, w oryginalnym opakowaniu, wąskim końcem w dół. Nie myć przed przechowywaniem. |
| Alergeny | Jajka |
Wartości odżywcze (100g)
| Składnik | Wartość |
|---|---|
| Kalorie | 155 kcal |
| Białko | 13 g |
| Węglowodany | 1.1 g |
| Cukry | 1.1 g |
| Tłuszcze | 11 g |
| Tłuszcze nasycone | 3.3 g |
| Sód | 124 mg |
| Cholesterol | 372 mg |
Witaminy i minerały (100g)
| Składnik | Wartość |
|---|---|
| Witamina B1 (tiamina) | 0.1 mg |
| Witamina B2 (ryboflawina) | 0.5 mg |
| Witamina B3 (niacyna) | 0.1 mg |
| Witamina B6 | 0.1 mg |
| Witamina B9 (kwas foliowy) | 47 μg |
| Witamina B12 | 1.1 μg |
| Witamina A | 160 μg |
| Witamina D | 2 μg |
| Witamina E | 1 mg |
| Witamina K | 0.3 μg |
| Wapń | 56 mg |
| Żelazo | 1.8 mg |
| Magnez | 12 mg |
| Fosfor | 198 mg |
| Potas | 138 mg |
| Cynk | 1.3 mg |
| Miedź | 0.1 mg |
| Selen | 30.7 μg |
Alternatywne metody przygotowania
| Metoda | Czas gotowania | Proporcje wody |
|---|---|---|
| Jajko confit | ok. 45–60 minut w 65–70 °C w oleju | Zależnie od metody — patrz sekcja poniżej |