Jak i ile gotować ryż jaśminowy

Ryż jaśminowy pochodzi z Tajlandii i jest tam uważany za symbol narodowy. Jest bardzo aromatyczny i ma delikatny, słodkawy smak. Jest często używany w kuchni tajskiej i chińskiej. Uważany jest za bardziej zdrowy niż inne odmiany ryżu, ponieważ zawiera więcej błonnika i składników odżywczych, takich jak magnez, fosfor, cynk, żelazo oraz niewielkie ilości witamin z grupy B. Ryż jaśminowy jest również używany do produkcji sake, tradycyjnego japońskiego trunku.

Jak gotować ryż jaśminowy

Przed gotowaniem ryżu należy go przemyć pod bieżącą wodą, aby pozbyć się ewentualnych zanieczyszczeń. Następnie ryż przekładamy do garnka i zalewamy wodą oraz dodajemy szczyptę soli. Proporcja wody do ryżu powinna wynosić 1:2 (na każdą szklankę ryżu 2 szklanki wody). Po tej czynności zagotowujemy wodę, następnie zmniejszamy ogień i przykrywamy garnek pokrywką. Po ugotowaniu zostawiamy ryż na 5 minut, aby przestygł (cały czas przykryty). Na końcu zdejmujemy pokrywkę i musimy przemieszać nasz produkt, żeby ciepło w miarę równo się rozłożyło.

Ile gotować ryż jaśminowy

Ryż jaśminowy gotujemy, jak już wcześniej wspomniałem pod przykryciem, na małym ogniu przez około 18-20 minut. Jeżeli po tym czasie uznamy, że ryż jest nadal za twardy, to możemy dodać trochę więcej wody i trzymać go na palniku przez dodatkowe kilka minut.

Jak podawać ryż jaśminowy

Metod podawania ryżu jest wiele, jednak moim ulubionym sposobem jest podanie go jako dodatek do potraw azjatyckich, takich jak curry tajskie lub potrawki z kurczaka. Możemy go również użyć jako bazę sałatek ryżowych, kleików ryżowych oraz jako dodatek do zup. Smacznego!

Podobał Ci się ten wpis?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Ile głosów: 5

Bądź pierwszy, który oceni ten artykuł 🙂

Przepraszamy, że ten artykuł nie był dla Ciebie przydatny 🙁

Ale możemy go poprawić!

Możesz nam napisać jak możemy uczynić go lepszym?