Ryż basmati, znany również jako ryż książęcy, to najszlachetniejsza odmiana ryżu. Ma długie i smukłe ziarna oraz lekko orzechowy zapach i smak. Uprawiany jest w Indiach i Pakistanie i również stamtąd pochodzi. Jest używany głównie w kuchni indyjskiej, ponieważ dobrze łączy się z ostrymi przyprawami, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać go w polskiej kuchni jako zamiennik np. ziemniaków. Jest źródłem przede wszystkim błonnika, a także białka, węglowodanów, witamin z grupy B i innych minerałów.
Jak gotować ryż basmati
Bezpośrednio przed gotowaniem płuczemy ryż pod zimną bieżącą wodą, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń oraz skrobi. Po tej czynności wsypujemy ryż do garnka i zalewamy wodą. Proporcja ryżu do wody to 1:1,5 (na każdą szklankę suchego ryżu dajemy półtorej szklanki wody). Gotujemy pod przykryciem na małym ogniu. Po wchłonięciu wody przez ryż odstawiamy go na bok i przykrywamy ściereczką na około 15 minut, aby przestygł. Na końcu możemy go przemieszać, aby równo rozprowadzić ciepło.
Ile gotować ryż basmati
Ryż basmati gotujemy pod przykryciem na małym ogniu przez około 10-12 minut. Tak krótki czas gotowania wynika ze smukłej budowy ziaren ryżu, dlatego będzie zupełnie wystarczający.
Jak podawać ryż basmati
Ryż basmati najlepiej pasuje do pikantnego curry oraz pieczonego lub duszonego mięsa. Dodatkowo podczas gotowania możemy dodać do niego różne przyprawy, np. kurkumę, aby uzyskać ciekawszy kolor i smak. Smacznego!
Najczęściej zadawane pytania
- Czy można gotować ryż basmati z dodatkiem przypraw?
Tak, ryż basmati można gotować z dodatkiem przypraw, takich jak kardamon, cynamon, imbir czy kmin rzymski, aby uzyskać jeszcze bardziej aromatyczny smak. - Czy ryż basmati można gotować w mleku?
Tak, ryż basmati można gotować w mleku, aby uzyskać bardziej kremową konsystencję. W tym przypadku należy wymieszać ryż z mlekiem i wodą w odpowiednich proporcjach.