Jak i ile gotować ostrygi

Ostrygi to popularne w kuchni (głównie śródziemnomorskiej) małże nitkoskrzelne z rzędu Ostreoida, które od dawna stanowią synonim luksusu, jako że spożywają je w wykwintnych restauracjach bogate osoby. Znane są od wieków – zajadał się nimi nawet słynny Casanova! Współcześnie może sobie na nie pozwolić każdy z nas – lecz nie wszyscy korzystają z tej możliwości, z obawy przed ich złym przygotowaniem. Nie jest to jednak aż tak skomplikowane. Jak prawidłowo gotować ostrygi?

Ostrygi przed gotowaniem

Najważniejszy jest wybór odpowiednich ostryg – wybiera się bowiem jedynie te jak najbardziej świeże. Można to rozpoznać po jednym, drobnym szczególe – jeśli ostryga jest otwarta, oznacza to, że nie nadaje się do spożycia, bo mięczak w środku już nie żyje. Podobnie rzecz ma się z pękniętą lub w jakikolwiek sposób uszkodzoną muszlą – nie kupujmy jej. Gdy już uda się znaleźć świeże ostrygi, najlepiej położyć je na lodzie, by zachowały swoją świeżość jak najdłużej.

Jak gotować ostrygi?

Ostrygi zazwyczaj zjada się na surowo – podważając jedynie muszlę odpowiednim nożem i odcinając mięśnie, spajające z nią mięczaka. Jeśli ktoś jednak woli je ugotować, jest to jak najbardziej możliwe – nastawiamy wodę w garnku, solimy ją i dodajemy łyżeczkę cukru. Gdy zaczyna wrzeć, wrzucamy ostrygi. Można je również gotować w winie – z dodatkiem masła, tymianku i pietruszki dla lepszego smaku – będą naprawdę wyborne.

Jak długo gotować ostrygi?

Ostrygi gotujemy przez maksymalnie minutę, licząc od momentu w którym gotująca się woda lub wino, do których je wrzuciliśmy, zaczyna znowu wrzeć. Tak naprawdę są one gotowe już w momencie, w którym ich muszla się otworzy – znaczy to, że są ugotowane.

Jak podać ostrygi?

Ostrygi podaje się z dobrym trunkiem – najlepiej pasuje do nich szampan, albo białe wino. Można je doprawiać pieprzem i serwować z przeróżnymi sosami – na przykład imbirowym. Najczęściej jednak podaje się do nich żytni chleb oraz masło.

Podobał Ci się ten wpis?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Ile głosów: 5

Bądź pierwszy, który oceni ten artykuł 🙂

Przepraszamy, że ten artykuł nie był dla Ciebie przydatny 🙁

Ale możemy go poprawić!

Możesz nam napisać jak możemy uczynić go lepszym?