Jak i ile gotować serce cielęce?

Serca cielęce to z pewnością ten rodzaj pożywienia, który zawiera wiele odżywczych dla człowieka składników oraz jest dobrym źródłem białka, ponieważ w 100 gramach zawiera około 30 gramów białka.

Tak naprawdę serca cielęce możemy ugotować na wiele różnych sposobów. Niektórzy przepadają za duszonymi sercami cielęcymi, część uwielbia gulasz, inni – potrawki, czy nawet serca cielęce z makaronem. Sposobów na ugotowanie dania zawierającego ten produkt jest wiele, jednak nie da się ukryć, że najpopularniejszy sposób to tak naprawdę gotowanie wywaru z serc cielęcych, a następnie spożycie ich z warzywami, tłuczonymi ziemniakami, czy kaszą. Jeśli jednak poniesie nas wyobraźnia, warto wiedzieć, że równie dobrze smakują również pierogi z farszem z cielęcych serc, szczególnie jeśli wymiesza się je z cielęcymi płuckami. Osoby, które przepadają za podrobami, będą zachwycone tym, jak pyszne danie można ugotować z – wydawałoby się – tak prostego produktu.

Zanim zaczniesz gotować

Zwróć uwagę na to, żeby od serc cielęcych odciąć najpierw wszystkie żyły, tętnice i tłuszcz. Jeśli chcemy, żeby danie z podrobów miało dobry smak, musimy się tego najpierw pozbyć. Nikt z nas przecież nie lubi znajdować w potrawie tego typu niespodzianek, a prawdopodobnie każdemu zależy na jak najlepszym smaku tego, co gotuje. Następnie, jeśli już pozbędziesz się wszystkich nieprzydatnych elementów z serc, zabierz się na krojenie ich na pół, a później dokładnie opłucz pod bieżącą wodą. Brudne mięso i podroby nie są tym, co chcielibyśmy jeść, dlatego pozbądźmy się wszystkiego, co nieprzyjemne, zanim przystąpimy do gotowania.

Jak gotować serca cielęce

Weź pod uwagę, że serca cielęce gotują się stosunkowo długo, dlatego wcześniej musisz wziąć pod uwagę fakt, że na obiad, na który zaserwujesz właśnie serca cielęce, trzeba będzie nieco poczekać. Dla niektórych domowników może to być problem, szczególnie jeśli są głodni. Pamiętaj w takim razie, że serca cielęce, choć pyszne i rozpływające się w ustach, wymagają nieco czasu. Jeśli zdajesz sobie z tego sprawę, możemy przystąpić do gotowania.

Pierwszy krokiem będzie nastawienie wody do gotowania. Kiedy ta będzie już wrząca, włóż do niej serca cielęce i gotuj przez 1-1,5 godziny. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to dolewaj wodę, która może odparować w wyniku gotowania, tak aby cały czas powierzchnia mięsa była nią pokryta.

Jeśli chcesz, oprócz dobrych w smaku podrobów, uzyskać również rosół, to pamiętaj o tym, by w ciągu pierwszych kilkunastu minut zbierać tak zwane „szumowiny”, które będą pojawiały się w garnku. Szumowiny to taka brązowa w kolorze piana, która powstaje w wyniku ścinającego się białka obecnego w mięsie. Dzięki temu, że będziesz je systematycznie ściągać – wywar będzie klarowny i przejrzysty.

Po około 20-25 minutach od zagotowania możemy dodać cebulę. Dobrym sposobem jest położenie jej obranej i umytej na palnik, a następnie palenie nad ogniem przez chwilę. Taki sposób da nam o wiele więcej smaku. Pamiętajmy również o tym, by w tym momencie dodać swoje ulubione przyprawy, czyli na przykład pieprz, sól, ziele angielskie, czy liść laurowy.

Wywar powinien gotować się pod przykryciem. Jeśli serca cielęce są już ugotowane, wyczujemy to w momencie, jeśli widelec wejdzie w nie bez żadnej trudności.

Jak podawać serca cielęce

Na koniec serca cielęce możemy wyjąć z wywaru i potraktować je jako bazę do głównego dania. Rosół zaś będzie świetnym dodatkiem, który powstał w wyniku gotowania serc.

Smacznego!

Podobał Ci się ten wpis?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 4.3 / 5. Ile głosów: 7

Bądź pierwszy, który oceni ten artykuł 🙂

Przepraszamy, że ten artykuł nie był dla Ciebie przydatny 🙁

Ale możemy go poprawić!

Możesz nam napisać jak możemy uczynić go lepszym?