Kalafior to bardzo popularne i wartościowe warzywo. Należy do rodziny kapustowatych, ma delikatny lekko słodkawy smak. Elementem kalafiora, który zjadamy są nierozwinięte pąki kwiatowe i ich szypułki, tak zwana róża kalafiora. Kalafior jest warzywem niskokalorycznym zawierającym sole mineralne, witaminy, karoteny oraz kwasy organiczne. Kalafior rośnie na bardzo bogatych i słonecznych ziemiach. Jest bardzo wymagający w hodowli. Można go wysłać albo posadzić jako sadzonka. Róże kalafiora należy zbierać, gdy są dorodne jednak jeszcze przed mrozami, nawet jeśli nie są rozwinięte, ponieważ mogą zżółknąć.
Jak przygotować kalafiora przed gotowaniem
Kalafior należy obrać z liści, umyć pod zimną wodą i rozdrobnić. W razie potrzeby odciąć pożółkłe szypułki. Należy również odciąć zbędne kawałki. W garnku należy zagotować około 3 l wody z trzema łyżeczkami soli i jedną łyżeczką cukru. Do wody, która się zagotuje, należy włożyć przygotowane kawałki kalafiora.
Jak i ile gotować kalafiora
Średniej wielkości kalafior, należy gotować bez przykrycia, mniej więcej 15 minut. Po 15 minutowym gotowaniu, należy sprawdzić czy kalafior jest wystarczająco miękki. Można to zrobić wbijając widelec w różyczki – jeżeli łatwo wchodzi oznacza, że już jest ugotowany. Jeżeli wolisz bardziej al dente – skróć czas gotowania.
Jak podać kalafior
Kalafior można podawać z masłem oraz bułką tartą. W tym celu należy stopić masło, polać delikatnie różyczki kalafiora oraz posypać zmieloną bułką tartą. Kwiat kalafiora można dodać, również do sałatek oraz podawać z pomidorami i pieczarkami oraz innymi warzywami. Kolejnym sposobem podania jest zmielenie kalafiora i podanie jako puree. Przy mieleniu zaleca się odciąć szypułki. Kalafior wyśmienicie nadaje się jako składnik zup, można go dodać do zupy warzywnej lub zrobić po prostu zupę kalafiorową.